محل تبلیغات شما

یکی از تفاوتهای اصلی ازدواج دائم و موقت در بحث مهریه است. مهریه را معمولاً زوج یا فرد بالغ و عاقلی واجد شرایط تعیین می کنند. تعیین مهریه را می توان به بعد از جاری شدن عقد نیز موکول کرد.

داشتن اطلاعات کامل و جامع در مورد قوانین مهریه درمراحل طلاق توافقیبسیار لازم و ضروری است.

حق زن در مهریه

مهریه اگر مبلغ مشخصی باشد، در لحظه عقد متعلق به زن است و زن حق تصرف در آن را دارد. این مسئله بعد از یک دوره ازدواج نیز صادق است. بنابراین مهریه پس از عقد باید پرداخت شود. اگر مهریه عندالاستطاعه باشد، اجبار مرد در پرداخت مهریه از بین می رود. اما در حالت مخالف، در صورت عندالمطالبه بودن، زن می تواند از حقی استفاده کند که از آن به عنوان "حق حبس" یاد می شود. در این صورت، زن حق دارد تا زمانی که مهریه خود را دریافت نکرده، شوهر خود را تمکین نکند. حتی اگر مهریه به دلیل ناتوانی مرد قسط بندی شده باشد، زن می تواند تا زمان پرداخت کامل مهریه تمکین نکند.

طلاق در دوران عقد و مطالبه مهریه در طلاق توافقی

دوران عقد به معنای زمان بین ازدواج و آغاز زندگی مشترک است. آنچه از نظر حقوقی برای طلاق توافقی و مهریه مهم است شویی بین زوجین است. در صورت وجود رایطه کامل بین زن و شوهر، تمام مهریه به زن (زن) تعلق می گیرد. و این خود آنها هستند که باید تصمیم بگیرند که در جهت طلاق توافقی چه تصمیمی بگیرند.

قبل از طلاق که رابطه ای بین زوجین شکل نگرفته است، زن می تواند تمام مهریه را مطالبه کند. اما در زمان طلاق در صورتی که نزدیکی صورت نگرفته باشد، زن نیمی از مهریه را دریافت خواهد کرد. بنابراین در اینجا نیز علی رغم اینکه طبق قانون و شرعاً، به زن نصف مهریه تعلق می گیرد به توافق زوجی بستگی دارد که می خواهند در مورد طلاق و مهریه چه تصمیمی بگیرند.

چند نکته مهم در مورد مهریه اقساطی در طلاق توافقی وجود دارد:

اگر پرداخت مهریه به بعد از طلاق موکول شود، ازدواج مجدد زن مانع از حق دریافت مهریه قبلی خود نمی شود.

مهریه 110 سکه یا معادل ریالی آن، در صورت عدم پرداخت، امکان جلب وجود دارد. بنابراین اگر اقساط مهریه ، 110 سکه حتی پس از طلاق پرداخت نشود، زوجه می تواند اقدامات قانونی را انجام دهد.

امکان ممنوع الخروج شدن همسر پس از طلاق توافقی مشروط بر اینکه شوهر اقساط مهریه را پرداخت نکند، وجود دارد.

پس از صدور حکم طلاق، زوجین متقاضی طلاق می توانند توافق کنند که قبض اقساط توسط دفتر طلاق برای اقساط مهریه صادر شود.

به دلیل عدم پرداخت اقساط مهریه بیش از 110 سکه ، حتی در صورت توافق، جلب همسر سابق امکان پذیر نیست. در صورت عدم پرداخت زوجه می تواند اموال همسرش را مصادره کند یا اگر کارمند است، یک چهارم یا یک سوم حقوق خود را مصادره کند.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

طبق ماده 1082 قانون مدنی، زن به محض اینکه عقد می کند، صاحب مهریه است و می تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد.

فقط در مهریه ای که زوجه توانایی پرداخت آن را دارد یعنی مهریه عندالاستطاعه، باید توانایی مالی شوهر در پرداخت مهریه را ثابت کند و این بدان معنا نیست که مرد مستحق طلاق زن بدون مهریه است. در مورد مهریه عندالمطالبه، به درخواست زوجه (دادن دادخواست مهریه)، اگر مرد قادر به پرداخت نباشد، می تواند دادخواست پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه دهد و تقسیط مهریه را درخواست كند، در این صورت مهریه توسط شوهر پذیرفته می شود و نمی تواند بدون مهریه زن را طلاق دهد.

اگر زن باکره باشد، می تواند تمام مهریه را در طول زندگی مشترک و قبل از طلاق مطالبه کند، فقط مطابق ماده 1092 قانون مدنی: "هرگاه شوهر قبل از رابطه زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهریه خواهد شد. این امکان وجود دارد که زنی در زندگی مشترک و پس از ازدواج با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، مهریه را به شوهر ببخشد که همه این ها ارتباطی به عدم استحقاق زن در مهریه ندارد بلکه زن با اختیار خود حقی را که در مهریه داشته صرف نظر کرده است.

درموردتقسیم ارثبعد از طلاق اطلاعاتی ندارید؟ روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

مدت زمان به چند عامل بستگی دارد:

  • اگر درخواست حصر وراثت نامحدود باشد در رومه کثیرالانتشار منتشر می شود و یک ماه باید از زمان نشر آگهی بگذرد تا شورای حل اختلاف اقدام به صدور گواهی کند.
    به عبارت دیگر می توان گفت تا چاپ در رومه معمولاً ۱۰ روز طول می کشد، ۱ ماه هم که مهلت گذشتن چاپ در رومه برای اعتراض احتمالی است؛ پس از آن تا صدور رای و ابلاغ معمولاً ۱۰ روز دیگر باید زمان سپری شود. به عبارت دیگر مدت زمان گرفتن آن بعد از فوت با وکیل انحصار وراثت ۴۰ الی ۵۰ روز است.
  • مدت زمان اخذ گواهی نامحدود کمتر از یک هفته کاری است.
  • اگر مدارک ناقص باشد یا اصل شناسنامه ها و غیره موجود نباشد، استعلام از اداره ثبت احوال هم کمی زمان بر خواهد بود.

گذشته از تفاوت نشر آگهی ذکر شده باید توجه داشت که اگر بخواهید اموالی را از ماترک بفروشید حتی با رضایت همه وراث در هنگام انتقال سند رسمی داشتن گواهی انحصار ورثه نامحدود اامی است. اگر هم متوفی در بانک یا سایر موسسات مالی پولی داشته باشد برای وصول آن بایستی مالیات پرداخت کرد گواهی حصر وراثت نامحدود و گواهی از اداره مالیات اخذ نموده.

تقسیم ارث زن در صورت طلاق:

زن مطلقه از شوهر سابق ارث نمی برد؛ مگر اینکه طلاق رجعی (به درخواست زوج) بوده باشد و زن در مدت ۳ ماه عده باشد که شوهر فوت کند.

اگر مردی در حال مریضی زن را طلاق دهد و در ظرف یکسال به همان مرض فوت کند و زن هنوز شوهر نکرده باشد، حتی اگر طلاق بائن باشد، زن از مرد متوفی ارث می برد (ماده ۹۴۴ قانون مدنی).

مقرره ماده ۹۴۵ قانون مدنی:

اگر مردی درحال مرض زنی را عقد کند و در همان مرض قبل از دخول بمیرد زن از او ارث نمی برد؛ لیکن اگر بعد از دخول یا بعد از صحت یافتن از آن مرض بمیرد زن از او ارث می برد.

https://ello.co/majale2021

https://www.bloglovin.com/@danestaniha/

http://first-magazine.blog5.net/

https://hamyar-info.blogsky.com/

https://onlinemagazine.blog.ss-blog.jp/

http://onlinemagazine.blograz.ir/

http://majale-danestaniha.samenblog.com/

https://danestaniha.medium.com/

http://onlinemagazine.toonblog.ir/

نقش-مهریه-در-ازدواج-دائم-و-موقت

مهریه ,زن ,طلاق ,پرداخت ,شوهر ,کند ,مهریه را ,می تواند ,پس از ,از طلاق ,بعد از

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
کاربرد پمپ تزريق گل رز طلا دانلود فایل Dimas دل نوشته های من merdfoundrobse sanayeamjadiyan بایننس سیگنال